BaletsU

Karaliskā balets: Bernšteina gadsimts

The Royal Ballet: Bernstein Centenary

Vērtējums: U
Kategorija: Balets
Ilgums: 3 stundu 00 minūtes

Karaliskais Balets slavina Leonarda Bernšteina (Leonard Bernstein) dzimšanas simtgadi ar Bernšteina programmu, ko piedāvā horeogrāfi Viens Makgregors (Wayne Mcgregor), Laiams Skārlets (Liam Scarlett) un Kristofers Vīldons (Christopher Wheeldon).

Leonards Bernšteins bija viens no pirmajiem klasiskajiem komponistiem Amerikā, kas guva gan populāro, gan kritiķu atzinību. Viņš bija eklektisks savu avotu izvēlē – smeļoties iedvesmu no džeza un modernisma, ebreju mūzikas tradīcijām un Brodvejas mūzikliem – un daudzi Bernšteina skaņdarbi ir īpaši piemēroti dejošanai. Viņš bieži sadarbojās ar Džeromu Robinsu (Jerome Robbins), kopā radot tādus darbus kā Fancy Free un “Vestsaidas stāsts” (West Side Story). Slavinot komponista dzimšanas simtgadi, Karaliskais balets ir apvienojis visus savus trīs štata horeogrāfus, lai slavinātu Bernšteina mūzikas dinamisko amplitūdu un dejojamību.

Programma piedāvā divas pasaules pirmizrādes, ko veidojis baleta rezidents – horeogrāfs Veins Makgregors (Wayne McGregor) un mākslinieciskais līdzstrādnieks Kristofers Vīldons (Christopher Wheeldon), iezīmējot katra mākslinieka pirmo sastapšanos ar Bernšteinu. Programmas kodolu veido pirmais mākslinieka – rezidenta Laiama Skārleta (Liam Scarlett) ’”Nemiera gadu” (The Age of Anxiety) atjaunojums, kuru 2014. gadā radīja pēc Bernšteina dvēseliski meklējošās “Otrās simfonijas” motīviem. Gan simfonija, gan balets iedvesmojas no V.H. Odena brīnišķīgā modernistu dzejoļa, kas sarakstīts, atsaucoties uz nepatiesām ilūzijām un neskaidrībām pilno atmosfēru pēc 2. Pasaules kara beigām.

HOREOGRĀFIJA VIENS MAKGREGORS (WAYNE MCGREGOR), LAIAMS SKĀRLETS (LIAM SCARLETT), KRISTOFERS VĪLDONS (CHRISTOPHER WHEELDON)
MŪZIKA LEONARDS BERNŠTEINS (LEONARD BERNSTEIN)