Pirmizrāde : ceturtdien 22. februāris

OperaU

Karaliskā opera: Toska

The Royal Opera: Tosca

Vērtējums: U
Kategorija: Opera
Ilgums: 3 stundu 00 minūtes

Dzied itāļu valodā ar titriem angļu valodā, bez latviešu un krievu subtitriem.

Drāma, kaisle un satriecoša mūzika – Pučīni operas trilleris ir viena no dižākajām operas pieredzēm. Dans Etingers (Dan Ettinger) diriģē zvaigžņu ansambli, ko veido Adriana Pjeczonka (Adrianne Pieczonka), Džozefs Laleha (Joseph Calleja) un Džeralds Finlijs (Gerald Finley).

Toska piedāvā vienu no lieliskākajiem operas vakariem, un, jau sākot no asajiem sākuma akordiem, ieved mūs politiskās nestabilitātes un draudu pasaulē.

Džonatana Kenta (Jonathan Kent) iestudējums Karaliskajai operai demonstrē bīstamas politiskās brāzmas Romā, 1800. gadā. Slepenpolicijas priekšnieks, Skarpija, – viens no ļaunprātīgākajiem neliešiem operā – nežēlīgi vajā un spīdzina valsts ienaidniekus. Viņa tumšā, dēmoniskā mūzika kontrastē ar izteiksmīgajām ideālistisko mīlnieku, Toskas un Kavaradosi, melodijām, abiem demonstrējot savu kaisli cildenās ārijās, tostarp ‘Vissi d’arte’ un ‘E lucevan le stelle’. Džakomo Pučīni dramatiskais darbs bija hīts skatītāju vidu 1900. gada pirmizrādē, un kopš tā laika saglabājas kā viena no visbiežāk spēlētajām operām, – ar saistošo scenāriju un brīnišķīgo mūziku, tas ir viegli saprotams.

Sveču gaismas pielietā baznīca, Skarpijas drūmais kabinets ar apslēpto moku kambari un nepatiesais brīvības apsolījums Romas rītausmā: šis pievilcīgais iestudējums akcentē šo nežēlīgi dzēlīgo drāmu, vedot pretim liktenīgam noslēgumam. Pučīni rūpīgi veidoto partitūru piepilda dažas autentiskas detaļas, sākot no attālajām lielgabalu zalvēm I cēliena Te Deum līdz baznīcas zvanu skaņām un šāvienu troksnim.

MŪZIKA DŽAKOMO PUČĪNI (GIACOMO PUCCINI)
REŽISORS DŽONATANS KENTS (JONATHAN KENT)
DIRIĢENTS DANS ETINGERS (DAN ETTINGER)

FLORIJA TOSKA ADRIANA PJECZONKA (ADRIANNE PIECZONKA)
MARIO KAVARADOSI DŽOZEFS KALEHA (JOSEPH CALLEJA)
BARONS SKARPIJA DŽERALDS FINLIJS (GERALD FINLEY)