Pirmizrāde : ceturtdien 28. decembris

BaletsU

Karaliskais balets: Riekstkodis

The Royal Ballet: The Nutcracker

Vērtējums: U
Kategorija: Balets
Ilgums: 2 stundu 15 minūšu

Maza meitene saņem apburtu dāvanu, kas aizved viņu brīnišķīgā ziemassvētku piedzīvojumā šajā skaistajā, klasiskajā baletā, kas tiek izdejots pie Čaikovska lieliskās partitūras.

Ziemassvētku vakarā mazā Klāra atgriežas apakšstāvā, lai rotaļātos ar savu mīļāko dāvanu – lelli –Bet noslēpumainais burvis Droselmeiers gaida, lai aizvestu viņu maģiskā piedzīvojumā. Pēc uzvaras pār Peļu ķēniņu, Riekstkodis un Klāra dodas caur sniega zemi uz Saldumu karaļvalsti, kur Cukuroto plūmju feja uzdāvina viņiem brīnišķīgas dejas. Atgriežoties mājās, Klēra prāto, vai redzētais bija tikai sapnis, – bet kāpēc tad viņa atpazīst Droselmeiera brāļa dēlu?

Pītera Raita iestudējumu Karaliskajam baletam uzskata par vienu no paliekošākajām un valdzinošākajām “Riekstkoža” versijām. Ar svētku laika scenogrāfiju, dejojošām sniegpārsliņām un apburošu skatuvisko maģiju, Ļeva Ivanova 1892. gada balets ir kļuvis par ideālu Ziemassvētku izklaidi, ar Čaikovska krāšņo, cukursaldo mūziku, kas ir visatpazīstamākā no visām baleta partitūrām.

Veidots pēc E.T.A. Hofmaņa stāsta motīviem, balets atklājas ar krāšņam Ziemassvētku svinībām, Viktorijas laikmeta scenogrāfijā piedāvājot bagātīgas Jūlija Treveljana Omāna (Julia Trevelyan Oman) dekorācijas. Raita horeogrāfija asprātīgi iekļauj baleta oriģinālā materiāla fragmentus, tostarp izmeklēto Cukuroto plūmju fejas un viņas prinča pas de deux. Bet akcentējot attiecības starp Klāru un princi Riekstkodi, iestudējums arī pieskaras aizkustinošajam pirmās mīlestības motīvam.

HOREOGRĀFIJA PĪTERS RAITS (PETER WRIGHT) PĒC ĻEVA IVANOVA (LEV IVANOV) MOTĪVIEM
MŪZIKA PJOTRS IĻJIČS ČAIKOVSKIS (PYOTR IL’YICH TCHAIKOVSKY)