Pirmizrāde : ceturtdien 22. marts

OperaU

Karaliskā opera: Karmena

The Royal Opera: Carmen

Vērtējums: U
Kategorija: Opera
Ilgums: 3 stundu 20 minūšu

Dzied franču valodā ar titriem angļu valodā, bez latviešu un krievu subtitriem.

Bizē klasiskā franču opera piedāvā Annu Gorjačovu (Anna Goryachova) Berija Koskija (Barrie Kosky) spēcīgajā iestudējumā.

“Karmena” ir franču komponista Žorža Bizē pazīstamākais darbs un viena no visslavenākajām operām šajā mākslas formā, – tādi skaņdarbi kā “Habanera” un “Toreoadora dziesma” ir iespiedušies daudzu klausītāju prātos. Operas skurbinošais kaisles, jutekliskuma un vardarbības apvienojums sākotnēji šķita pārmērīgs skatuvei un 1875. gada pirmizrādē operu atzina par kritisku neveiksmi. Bizē īsi pēc tam mira un nekad neuzzināja par satriecošajiem panākumiem, kurus viņa “Karmenai” izdevās sasniegt pēc tam: Koventgārdena operā tā ir spēlēta vairāk nekā piecsimt reižu.

Šai vienmēr populārajai operai svaigu skatījumu sniedz Berija Koskija izteikti ķermeniskais iestudējums, ko sākotnēji radīja Frankfurtes operai. Austrāliešu režisors ir viens no pasaules populārākajiem režisoriem, kura Karaliskās operas debija ar Šostakoviča “Degunu” 2016. gadā tika uzņemta ar lielu prieku. Karmenai viņš ir izvēlējies netradicionālu versiju, iekļaujot mūziku, kuru Bizē sarakstīja partitūrai, bet parasti neatskaņoja, un piešķirot jaunu skanējumu operas bezgalīgi fascinējošajam centrālajam tēlam.

MŪZIKA ŽORŽS BIZĒ (GEORGES BIZET)
REŽISORS BERIJS KOSKIJS (BARRIE KOSKY)
DIRIĢENTS JABUS HRUŠA (JAKUB HRŮŠA)

KARMENA ANNA GORJAČOVA (ANNA GORYACHOVA)
DONS HOSĒ FRANČESKO MELI (FRANCESCO MELI)
MIKAĒLA ANETE FRIŠA (ANETT FRITSCH)
ESKAMILO KOSTAS SMORIGINAS (KOSTAS SMORIGINAS)